Nike Romaleos 4 - skvělá bota na vzpírání


Stručné představení Nike Romaleos 4

Vzpěračské boty Nike Romaleos 4 jsou čtvrtou generací vzpěraček od firmy Nike. Společnost Nike se u této verze pokusila vylepšit si pošramocenou pověst po nepříliš povedené verzi Nike Romaleos 3 ( a výrazně lepší verzi 3.5 /3XD). Zadání bylo jasné. Nabídnout světovému vzpírání botu, která bude důstojným nástupcemextrémně povedené boty Nike Romaleos 2. Nike chtěl tuto botu představit letní před olympiádou 2020, ale ta byla nakonec odložena na rok 2021. Bota tedy vznikla přibližně 8 let od vydání jejich dosud nejpovedenější verze Romaleos 2, která je z roku 2012.

Zatímco předchozí verze Roamleos 3 byla hodně poznamenaná sportem CrossFit a tedy bota byla navržena, aby umožnila díky měkčí přední části i cvičení mnoha CrossFit cviků, Romaleos 4 je již plnohodnotná bota na vzpírání. Bota je tak těžká, tuhá a je určena pro vzpírání a silový trénink (např. těžké dřepy). Bota je v mnoha prvcích velmi inovativní, nicméně při hodnocení ji budeme porovnávat zejména s její starší verzí Romaleos 2 a to je velmi těžký soupeř a ne vždy překonaný.

Konstrukce bot Nike Romaleos 4

Dle konstrukce bot Romaleos 4 je zřejmé, že Nike převzal z obou předchozích verzí (Romaleos 2 a 3) co uznal za nejlepší a spojil to do verze Romaleos 4. Bylo zřejmé, že díky zaměření na vzpírání se výrobce nemusí ohlížet na hmotnost a smažil se botu udělat celkem odolně. Velmi tenký jazyk, který se velmi neosvědčil u Romaleos 3 tu nenajdete, naopak jazyk je velmi pevný, odolný, pohodlný a celkem objemný.

Nike se také poučil ohledně plastů u Romaleos 3 a spony, kterými jsou provlékány pásky přes botu, udělal kovové s rotačními prvky. Je jasné, že toto je cesta i do budoucna a snad již nikoho nenapadne tyto extrémně namáhané části dělat z tenkého plastu. Bota má stejně jako předchozí modely integrované šněrování a jako verze 3 má i Romaleos 4 i technologii FlyWire, která by měla zjistit lepší přilnutí boty k noze.

Boty Nike Romaleos 2 byly vyrobeny z silné umělé kůže a v přední části byly větrací otvory. Bota tak byla téměř nezničitelná, ale za cenu horších větracích vlastností boty. Romaleos 3 raději popisovat nebudeme, tam se svršek opět moc nepovedl a nemá smysl s ní botu srovnávat. U Romaleos 4 je svršek udělán z prodyštného a velmi odolného materiálu. Zde je pokrok nových technologií velmi patrný. Bota dobře větrá a zároveň nebyla dramaticky snížena odolnost (i když odolnosti Romaleos 2 nedosahuje).

U Romaleos 3 se Nike přiklonila k celosvětovému trendu jednoho pásku přes botu a jsme rádi, že u Romaleos 4 se navrátila k osvědčené verzi dvou pásků (jako u Romaleos 2), které pomohou lépe upevnit nohu v bodě. Rozhodně plus.

Největší zmenou v konstrukci je ale pata boty, tedy klíčová část. Samotný podpatek byl zvýšen z 19 na 20 mm. To je takový decentní posun, který asi bude vyhovovat většině vzpěračů. Pokud preferujete vyšší drop, budete muset sáhnout po botách Reebok Legacy Lifter I a II(22mm), nebo Adidas Leistung (již se neprodává) či nových vzpěračských botách ANTA 2, které mají drop 25 mm. Co se ale v Nike povedlo je perfektní zpevnění paty, kdy Nike několikerým vrstvením materiálů na botě docílil extrémní pevnosti a opory v patě.

Poslední změna je tvar vložky, kdy se Nike snažil novým tvarováním poskytnou klembě nohy lepší oporu. Je to zákazníky hodnoceno pozitivně, i když ne každému to sedne. Ale to je asi pochopitelné.

Shrnutí bot na vzpírání Nike Romaleos 4

Boty Nike Romaleos 4 jsou skvělé. Je to vzpěračka, která právem patří mezi to nejlepší, co nyní můžete zakoupit. V porovnání s Romaleos 3 jde o obrovský posun k lepšímu, v porovnání s Romaleos 2 to tak zřejmé není. Pokud bychom hodnotili vzhled, odvětrávání boty a dostupnost, byl by jasně vítěz Nike Romaleos 4. Pokud bychom ale hodnotili odolnost/životnost a nekompromisní stabilitu, museli bychom za vítěze osznačit starší model Romaleos 2 (který je už ale extrémně nedostatkový).

O nás

WORKOUT | BotyOblečení.cz
autorizovaný obchod Reebok

V našem obchodě nabízíme nejširší výběr bot a oblečení na vzpírání v ČR. Vše, co v našem eshopu uvidíte, máme skladem, nebo na externím skladě s dostupností do jednoho týdne.

www.botyobleceni.cz
www.workout.eu

WORKOUT | BotyOblečení.cz

Adresa kamenné prodejny:
Suchý vršek 33, 158 00 Praha 5

Tel.: 775 564 689
Email: info@botyobleceni.cz

Otevřeno:
Po–Pá: 9:00 – 18:00
Středa: 9:00 - 20:00
Sobota: 10:00 - 14:00